Розмірковуючи, чим прикрасити стіни, щоб створити в будинку або квартирі гарний інтер’єр, вибір зазвичай зводиться до шпалер або декоративної штукатурки. Так, звичайно, є й інші різновиди покриття для стін: 3D-панелі, дошки, плитка, але їх застосовують зазвичай для створення контрастів і так званих нюансів. Основним же матеріалом все-таки будуть або шпалери, або штукатурка, яка може бути декоративною або простою під фарбування водно-дисперсійної фарбою. Кожен з цих варіантів передбачає різні трудовитрати, спосіб нанесення, бюджет .
Щоб прийняти зважене рішення, досить розглянути переваги та недоліки шпалер і декоративних штукатуркок.
Декоративні штукатурки: переваги та недоліки
Для початку перерахуємо всі «За»:
- Суміші виготовляються на мінеральній, акрилової, силікатної або силіконовій основі, дозволяючи на 100% зімітувати тканину, дерево, камінь, шкіру та інші дорогі матеріали.
- Довговічність. Мінеральна обробка зберігає первозданний вигляд 30 років, полімерна – до 50, силіконова ще більше – до 60 років.
- Легко відновлюється. Якщо окремі ділянки будуть пошкоджені, то їх легко реставрувати, швидко відновивши красивий цілісний вигляд стіни.
- Універсальність. За допомогою декоративної штукатурки створення візерунків і відтінків обмежується виключно фантазією власників житла і дизайнерів.
- Відсутність швів. Створена поверхня має цілісний вигляд без швів.
- Легко миється. Забруднення стін швидко усувається за допомогою вологої ганчірки, вимоченої в мильному розчині, без пошкодження декоративного шару.
- Декоративна штукатурка дозволяє задекорувати не тільки стіни, але і будь-яку поверхню незалежно від складності її геометрії. Тому з її допомогою не важко надати потрібний вид сходам, стелям, нішамі .
- Екологічність. Всі види штукатурки відрізняються високою екологічністю, а якщо вибрати, наприклад, травертин, до складу якого входить натуральний камінь, то це зовсім екологічно чистий продукт.
- Стійкість до зовнішніх впливів. Декоративні матеріали без шкоди для себе переносять перепади температур і вологості, тому вони не втрачають гарний вигляд при використанні на балконах, у кухнях, у ванних кімнатах. Таку штукатурку не зіпсує дитина, та не подряпають домашні улюбленці .
Що стосується «проти», то з натяжкою до недоліків відносять:
- Більш висока ціна. Але це тільки якщо вважати за первинними вкладеннями. Якщо ж згадати, що штукатурка протримається десятки років, а за цей термін шпалери доведеться переклеїти як мінімум раз шість, то дорожчим варіантом в довгостроковій перспективі виявляються саме шпалери.
- Для нанесення декору потрібно наймати підрядників. Шпалери можна і самим поклеїти.
Шпалери: переваги та недоліки
- Шпалери бувають паперовими, флізеліновимі, акриловими, вініловими, бамбуковими.
- Вартість коливається від дуже дешевих, що дозволяють витратити на ремонт мінімум грошей, до дорогих варіантів, які дають гарний вигляд без швів, але тоді вартість ненабагато поступається штукатурці.
- Недовговічні. Мало, які шпалери служать довше 5 років. З «довгострокових» можна назвати тільки бамбукові (до 10 років) і скло-тканеві (до 20), але ціни на них високі.
- Приваблюють пил.
- Вигорають на сонці.
- Залишають непривабливі шви.
- З часом можуть відставати від стін.
- З метою економії можна поклеїти шпалери самим.
Об’єктивно оцінюючи співвідношення переваг / недоліків між декоративною штукатуркою і шпалерами, потрібно визнати, що перший варіант може обійтися дорожче на старті, але зате заощадить масу коштів в довгостроковій перспективі. Що ж стосується практичності, то тут шпалери не йдуть ні в яке порівняння з декоративними матеріалами. Декоративні штукатурки набагато практичніші за шпалери.